Tam Dişsizlik ve Sorunları

Emrah KARA tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Tam dişsizlik uzun süreli, değişik sebeplere dayanan ve genellikle ihtiyarlıkta görülen bir organ noksanlığıdır. Zaten hayatın bir çok nimetlerinden yavaş yavaş uzaklaşmakta olan şahıs üzerindeki etkileri derindir. Fonksiyonel, estetik ve sosyal sonuçların önemi inkar edilemez. Tipik Bir Dişsizin İçinde bulunduğu durum kısaca şu şekildedir.


Ağız Kapalıyken dudak ve yanakları dil ile temastadır. Arkada,k yumuşak damak asları, ağız solunumunu kesen bir kapak gibi değil sırtında olmuştur. Ağız boşluğu kaybolmuştur. Yüzü buruşuktur. Bazen yanakları uyku sırasında solunum ritmine uyarak oynarlar. Konuşurken yüzün bütün alt kısmının hareketleri belirsizdir; yanaklar şişer, iner. Diş kavislerinin sağladığı fizyolojik desteğin yokluğunda, mimik kasları yavaş yavaş ödevini yapamaz hale gelirler. Çiğneme sırasında gülünç, acayip bir durum ortaya çıkar. Çenesi burnuna yaklaşıktır. Protez taşımayan dişsiz alveol kavisleriyle çiğnemek için didinir. Bazı gıdaları, dilini damağının ön kısmı üzerine bir rende, törpü gibi sürterek ezmeyi başarır. Bunları yaparken yüzün bütün hareketleri anormal genişliktedir. Dişsizin ses tonuda özelliğini kaybetmiştir. Bunun gibi sebepler yüzünden hekimler ve uzmanlar protezleri önermektedirler.


9 sene önce yazılmıştır.
"Tam Dişsizlik ve Sorunları" bu yazı 10 Mayıs 2010 tarihinde saat 12:24 sularında "Protezler" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 2 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. lale dedi ki:

   öncelikle selamlar benim dedemin ağzında hiç diş kalmadı çektire çektire ve biz bi takma diş yaptırmak istiyoruz önerebileceğiniz bi yer varmı

  2. şakir dedi ki:

   lale hanım en kısa zamanda bir dişçiye götürün dedenizi lütfen

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML