Spor Yaralanmalarında Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

Emrah KARA tarafından 25 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır.
Spor yaralanmaları ve darbe sonucu doğal dişin yerinden çıkması
Günümüzde spor mücadeleleri oldukça sert geçmekte ve her spor branşının kendine özgü sık rastlanan yaralanmaları söz konusu olmaktadır. Bu beklenmedik yaralanmalar içinde yüz bölgesine gelen travmalarda dişlerin zedelenmesi, çeşitli bölgelerinden kırıkları, çene kırıkları, diş kayıpları görülebilmektedir. Bu durumda en yakında bulunan bir diş hekimine ulaşılması çok önemlidir. Özellikle yerinden (çene kemiğinden) çıkmış bir dişin tekrar yerine konulması mümkündür ve başarı oranı diş hekimine ulaşıncaya kadar yapılan doğru müdahale ve zamanın kısalığı ile artmaktadır. İlk 10 dakikada yapılan diş hekimi tedavisi ile 2 saat sonra yapılan müdahale arasında başarı şansı çok farklı olmaktadır. İlk 30-60 dakikada yapılan müdahalelerde diş ağızda kalabilmektedir.

Neler yapılmalı: Çıkan diş süt yada serum içinde korunarak diş hekimine getirilmelidir. Eğer dişte kırık varsa bu parça da hekime ulaştırılmalıdır. Diş tek parça olarak yerinden çıkarsa kök kısmına değmeden temiz bir suda yıkanır. Süt, serum veya ağız içinde yutmadan dil altında tükürük içinde muhafaza ederek diş hekimine ulaştırılır. Yapabiliyorsanız dişi, çıkan boşluğa doğru şekilde yerleştirin. Diş doğru yerleştirilmiş olduğu düşünülse de yine de diş hekimine gidilmelidir.

Spor yaralanmalarının önüne geçmek için sporcunun kendisini koruyacak tedbirleri alması gerekir. Nasıl buz hokeyi yapanlar, otomobil yarışçıları kast takması gerekiyorsa, basketbolcular bilek burkulma riskini azaltmak için konçlu basketbol ayakkabıları giyiyorsa, ikili mücadele gerektiren tüm sporlarda dişleri ve ağız içi ve çevresi yumuşak dokuları korumak için koruyucu ağız içi plakları takabilirler.


6 sene önce yazılmıştır.
"Spor Yaralanmalarında Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Olmalıdır?" bu yazı 25 Temmuz 2013 tarihinde saat 22:41 sularında "Diş Problemleri" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 2 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Mehmet TOPRAK dedi ki:

   Hangi faktörler spor sakatlanmalarını tetikliyor? Spor yaralanmalarında ilk müdahale nasıl olmalı? Doc. Dr. Hakan Özsoy ‘da

  2. Şenay Yalçın dedi ki:

   Spor Yaralanmalarında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kongresi

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML