Sivilce Neden Çıkar ?

Emrah KARA tarafından 28 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.




Sivilceler ciltteki yağ bezi hastalığıdır. Yağ bezlerindeki kanallar tıkandığı zaman sivilceler ortaya çıkmaktadır. Sivilceler en çok alında, yüzde, omuzlarda, göğüste, sırtta görülmektedir. İnsanların estetik görünüşlerini bozduğu gibi ileri safhalardan kalıcı izlere neden olmaktadır.


Bu yağ bezleri normalde sebum adlı bir madde salgılarlar. Bu madde bilinen yağ özelliklerini taşır ancak görevi cildi korumaktır. Yağ bezleri vucudun genellikle kıl köklerinde bulunurlar. Ve salgıladıkları sebum maddesi kıl köklerinin üzerinde dururlar. Çeşitli sebeplerden dolayı bu sebum denilen madde kıl kökünden dışarı çıkamazsa sivilceler ortaya çıkmaktadır.


Sivilce çıkmaları daha çok 12-18 yaşları aralarında görülmektedir. 20 li yaşlara gelindiğinde artık yavaş yavaş sona ermektedir. Ancak kimi zaman 30 lu yaşlara gelseniz dahi sivilcelerin gitmediği görülmektedir. En çok ergenlik döneminde görülsede yetişkinlerdede sivilce sorunu olabilir.

Sivilce neden çıkar sorusuna verebileceğimiz yanıtlar stres, genetik unsurler ve benzeri unsurlar olabilir. Ailesinde sivilce problemi olanların bu sorunla karşılaşmaları muhtemeldir. Araştırmalar sonucu stresin sivilcelere etkisi doğrudan değil dolaylı olarak vardır.

Kozmetik ürünlerinin bilinçsizce kullanılmasıda sivilce nedenlerinden sadece biridir. Sivilceleri sıkmak, patlatmak sivilcelerin çoğalmasının yanında kalıcı izlerede neden olmaktadır.






9 sene önce yazılmıştır.
"Sivilce Neden Çıkar ?" bu yazı 28 Mayıs 2010 tarihinde saat 16:26 sularında "Genel Sağlık" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 1 Yorum Yazılmıştır
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. aşkın yüksel dedi ki:

   sivilce konusunda “roaccutane” diye bir ilaç var sonucu kesin ama tedavi süreci oldukça uzun. 6 ay ve 1 sene arasında değişiyor.Zaman ve sabır isteyen bir ilaç. Aynı zamanda risklide bir ilaç. Benim arkadaşım kullanıyor ordan biliyorum. İlacın içeriğini risklerini iyi okumadan kullanmayınız….

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?





  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML