SGK’sı Olanlarda Özel Diş Hastanelerinde Tedavi Olabilecekler

Emrah KARA tarafından 18 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır.
Hükümet Ağız ve diş sağlığı ile ilgili yeni bir adım attı… Artık diş tedavinizi özel hastanelerde de olabileceksiniz. Çünkü artık özelde tedaviyi de SGK karşılayacak…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel ağız ve diş sağlığı
 merkezleri ile anlaşma yoluna gidiyor. Böylece sağlık sigortalılar özel diş hekimlerinde artık muayene ve tedavi olabilecek.

DEVLET hastanelerinde diş tedavisi için aylarca sıra bekleyen vatandaşın çilesi son buluyor. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın 2012 eylem planına göre, özel ağız ve diş sağlığı merkezleriyle sözleşme imzalayarak bu kurumlardan hizmet satın alımına gidilecek. Sözleşme çerçevesinde genel sağlık sigortası kapsamındaki sigortalılar, ağız ve diş tedavisinde özel diş hekimlerinden yararlanabilecek. SGK, Türk Diş Hekimleri Birliği ve oda başkanlarıyla bir araya gelerek Genel Sağlık Sigortası olan vatandaşların bilgilerini bulunduran MEDULA sisteminin özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde de uygulanması yönünde anlaşmaya vardı.

Böylece MEDULA programına ağız yapısı, tedavi türlerinin belirlenmesi ve hasta takibi gibi modüller yüklenecek. Öte yandan özel diş hekimine ödenecek tavan ücret de sözleşme kapsamında belirlenerek hizmet satın alımı başlatılacak. Yeni sistemle vatandaşlardan ‘diş taşı temizleme’, ‘dolgu’, ‘parlatma’ gibi tedavilerde belli miktarda katılım payı alınması beklenirken köprü, diş protez gibi tedavilerde katılım payının biraz daha yüksek oranda olması planlanıyor.

TÜRKİYE genelinde 20 bin civarında diş hekimi bulunuyor. Bu hekimlerin 5 bin 500’ü devlet hastanelerinde görev alırken, 14 bin 500 diş hekimi özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışıyor. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın bu günlerde hayata geçirmeye hazırlandığı bu sistemle birlikte devlet hastanelerindeki yığılmalar da son bulmuş olacak.


7 sene önce yazılmıştır.
"SGK’sı Olanlarda Özel Diş Hastanelerinde Tedavi Olabilecekler" bu yazı 18 Haziran 2012 tarihinde saat 11:13 sularında "Ağız Hijyeni,Çene Cerrahisi,Çocuk Diş,Diş Çekimi,Diş Eti Hastalıkları,Diş Hastaneleri,Diş Problemleri,Diş Teli,Dolgular,Genel Sağlık,İmplant,Kanal Tedavisi,Porselen,Protezler,Seçtiklerimiz" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 29 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. serkan dedi ki:

   peki ne zaman yürürlüğe girecek bu anlaşma?bunla ilgili bir bilgi yazmamışsınız.

  2. bengü dedi ki:

   diş teli içinde geçerli mi?

  3. hatice sarı dedi ki:

   diş teli için de geçerli mi geçerliyse en az ne kadara yaptırabiliriz sgk çoğunu karşılar mı

  4. sefa kurna dedi ki:

   sefa variyum

  5. esra dedi ki:

   peki pedodonti bölümü geçerlimi ve sgk lılar ücretin kaçta kaçını ödeyecek

  6. pakize aydın dedi ki:

   Bu uygulama hayata geçirildimi? geçirildiyse SGK nekadarını ödeyecek bilgilendirirseniz sevinirim

  7. nevin dedi ki:

   diş teli kaça yaptırılıyo çene yapısı dar olan bir kız var

  8. Nezihe dedi ki:

   Özel hastanelerde yapılan diş tedavileri SGK tarafından karşılanmaya başladımı ?Başladıysa nekadarını ödeyecek?

  9. hüseyin dedi ki:

   imlant için de geçerlimi ve yürürlüğe geçme zamanı ne zaman

  10. muhammet dedi ki:

   dişlerimle bir hayli uğraşılacak hemen hemen yarısı kadarıyla sgk,,ne ladarını alıyor ne kadarını karşılıyor bilgilendirebilirmisiniz;?.

  11. ŞERİFE dedi ki:

   Bence müthiş oldu sgksi olanlarda muayene olabiliyorya çok iyi bence.

  12. Nermin dedi ki:

   Protez ,porselen kaplama diş için ne kadar katılım payı alınıyor?

  13. emine dedi ki:

   diş teli içinde gecerlı ve yürürlüge gırdım yaklasık 1 ay once yururluge gırdı ve tekrardan kaldırıldı bu konu hakkında detaylı bilgi verilirse çok sevınırım.ona gore randevularımızı sımdıden alalım

  14. Hüseyin TAŞ dedi ki:

   **Sevgili dostlar,
   **17 Aralık 2012 Pazartesi yağmurlu bir gün, Edirne merkezde bulunan “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi”ne gittim. Bina (göya)yeni ve bir süre önce gösterişli bir törenle hizmete açıldı. Yağmur adeta içeriye yağıyor. Çatı şakır-şakır akıyor. Akan yerlere sıra-sıra kovalar konmuş. Personele sordum “ne zamandır akıyor?”. Personel yarı ürkek vaziyette, omuzunu kısarak “ilk günden beri, başından beri böyle” dedi. “Ben bunu facebook’ta yazarım” dedim. Personel “siz özgürsünüz yazarsınız, siz bilirsiniz” dedi. Ben de “bu özgürlük meselesi değil, duyarlılık meselesi. Bunca paralarımız nerelere harcanıyor? Sağlık hizmeti sunan bir kurum böyle olur mu?” dedim.
   **Son yasal düzenlemelerle birlikte, sağlık hem paralı hale getirildi, hem kalitesi düşürüldü. Yukarda filler tepişiyor, aşağıda çimler eziliyor. Sağlıkta büyük rant dönüyor. Kalite olarak bize yansımıyor.

  15. ferdi çimenli dedi ki:

   diş dolgusu yaptırıcam

  16. İBRAHİM AKKAYA dedi ki:

   Emekli memurum.Gerek diş gerekse diğer polikliniklerde 15-20 günden aşağı gün vermiyorlad-r.
   Tıp fakültelerinde bi-kes hastaları çocuk yaştaki öğrenciler muayene edip bir reçete ile postalıyorlar.

  17. salim kıran dedi ki:

   nezaman yürürlüğe gececek bence cok iyi olur ama .devlet hastaneleri yalnızca DİŞ CEKİMİ VE DAMAK YAPIMINDAN İBARET OLMAMALI.

  18. Kubilay PAYAS dedi ki:

   Ben şu an bir diş hastası olarak devletimizin diş hastanelerine gidmeye korkuyorum nedeni ise o kadar kalabalık ve yoğunki ordaki diş hekimi ne kadar sağlıklı tedevi ede bilir.Bazı arkadaşlarım gitmişler ve yapılan protezlerden hiç memnun deyiller.Bırakın herkes dilediği diş hekiminde yaptırsın farkı neyse öder.Devletimiz sağlıkta reform reform dedi ama biz kamu personelleri artık sağlığa gidmekten korkar olduk devlet hastanesine de gitsek sağlık oçağına da gitsek muayene üçreti alınıyor hele birde özel ppolikinliklere ve hastanelere gittiğimizde ayrıça orda muayene üçreti farkı alındığı gibi her tetiktende fark üçreti alınmakta nasıl sağlıkta iyileşmeyse yorum sizin.saygılar

  19. sibel dedi ki:

   bu haber tamamda nazaman yürürlükte olacakbızde bılelım

  20. sibel dedi ki:

   bıran once yazın katkı payı nekadar olacak

  21. Hayrettin dedi ki:

   Arkadaşlar bu hükümet bunu yaparsa millet sırada baeklemekten diş ağrısı çekmekten kurtulur inşallah sesimize bir duyan olurda bir an ön ce yürürlüğe girer.

  22. metin mert dedi ki:

   Çok sevindim

  23. Devran dedi ki:

   Bu ne zaman yürürlüğe girecek bilgisi olan varmı ?

  24. İLHAN AYDIN dedi ki:

   cocuk bolumu var ama diş tellı veya diş ıcın rendevu alamıyorum yok boyle bır bolum
   yardımcı olurmuşunuz 0507 689 89n71

  25. serpil dedi ki:

   implant yapılıyormu skk emeklisiyim.

  26. serpil dedi ki:

   SKK LILARA (EMEKLİ)İMPLANT YAPILIYORMU YAPILIYORSA ŞARTLARI NELERDİR.

  27. oya dedi ki:

   hastaneler böyle bir yasa uygulamamız yok diyo

  28. mehmet fatih işik dedi ki:

   sağlıkta devrim varsa neden bu kadar insanın hala dişleri yapılmıyor çüğnkü devet sgk ya hepsini karşıla demiyor bizim paramızla kendine reform yapıyorlar helal olmaz özelin kapısından bile geçsek zaralı bize

  29. mehmet fatih işik dedi ki:

   HİÇ BİR SUALİN CEVABI VERİLMİYOR NEDENSE AMA BİLMİYORLARKİ BU HALK YOK SAYLIRSA SIRA ONLARADA GELECEK YOK SAYILACAKLAR

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML