Sgk’lıya Diş Müjdesi

Emrah KARA tarafından 9 Haziran 2011 tarihinde yazılmıştır.
Danıştay 10. Dairesi, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, serbest diş hekimliklerine veya kurumla sözleşmesi olmayan sağlık kuruluşlarına sevk edilebilmeleri için, önceki düzenlemelerde öngörülen 30, 45 ve 90 gün olan tedavi bekleme sürelerini iki katına çıkaran ve sevk için sağlık kurulu raporu şartı getiren genelgenin yürütmesini durdurdu.

Türk Dişhekimleri Birliği, 7 Eylül 2009 tarihli genelgenin bazı ibarelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açtı.

Danıştay 10. Dairesi, genelgenin sevk işlemlerinin, resmi sağlık kurumunca en az bir diş hekiminin de yer aldığı sağlık kurulu raporu ile kron ve protez tedavisine 180 gün, dolgu tedavisine 60 gün, diğer diş tedavilerine de 90 gün içinde başlanamayacağının belirtilmesi halinde serbest diş hekimliklerine veya kurumla sözleşmesi olmayan sağlık kuruluşlarına sevk edilebilmelerine olanak tanıyan ibarelerinin yürütmesini durdurdu.

Dairenin kararında, Anayasa Mahkemesinin, bir kararında, sağlık hizmetlerinin nitelikleri gereği diğer kamu hizmetlerinden farklı olduğunun, sağlık hizmetlerinin temel hedefi olan insan sağlığı sorununun ”ertelenemez ve ikame edilemez” nitelikte bulunduğunun vurgulandığı belirtildi.

Dairenin ara kararıyla davalı Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına, sevk için bekleme süresinin iki katına çıkarılmasına ilişkin nedenlerin, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığına da belirlenen 180, 60 ve 90 günlük sürelerin ağız ve diş sağlığı açısından kabul edilebilir makul süreler olup olmadığının sorulduğu belirtildi.

Dekanlıkça gönderilen yazıda özetle, ”her türlü tıbbi sorunun zaman geçirilmeksizin tedavi edilmesinin kaliteli yaşam için şart olduğu, bu nedenle hastaların serbest diş hekimliklerine, Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum veya kuruluşlarına, özel sağlık kurum veya kuruluşlarına sevklerinin zaman faktörü gözetilmeden yapılması gerektiği” görüşünün bildirildiği aktarıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca verilen cevapta ise ”sevk için öngörülen sürelerin belirlenmesi aşamasında, Sağlık Bakanlığının görüşünün alınmadığı, bu sürelerin, tıp biliminin gereklerine uygun olduğu yönünde bir açıklamada bulunulmadığı” kaydedildi.

DİŞ HEKİMİ HASTAYI SEVK ETME YETKİSİNE SAHİP

Kararda, hastasını muayene eden, teşhisi koyan, uygulayacağı tedaviyi belirleyen diş hekiminin, hasta sayısı ve yoğunluğu, sağlık kuruluşundaki diş hekimi sayısı, hastanın varsa diğer sağlık sorunlarını ve sağlık kuruluşunun teknik imkanlarını ve benzeri durumları gözeterek, hastanın diş tedavisine ne zaman başlanılmasına veya bir başka sağlık kuruluşuna sevk edilmesine karar verme yetkisine sahip olduğu vurgulandı.

Dairenin kararında, ”Dolayısıyla diş hekiminin sözü edilen yetkisine doğrudan müdahale sonucunu doğuran, sağlık sorununun ‘ertelenemez ve ikame edilemez’ nitelikte bulunduğu hususunu göz ardı eden Genelgenin ilgili ibarelerinde hukuka uygunluk görülmemektedir” denildi.

Konuyla ilgili daha önce yayımlanan tebliğlerde, belirtilen süreler içinde diş tedavisine başlanılamayacağının belirtilmesi halinde diş hekimince, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin serbest diş hekimliklerine, Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum veya kuruluşlarına, özel sağlık kurum veya kuruluşlarına sevklerinin yapılabilmesinin mümkün olduğuna işaret edilen kararda, bu sevkin en az bir diş hekiminin de yer aldığı sağlık kurulu raporu ile olabileceği yönünde getirilen şartın yasal dayanağının bulunmadığı vurgulandı.


8 sene önce yazılmıştır.
"Sgk’lıya Diş Müjdesi" bu yazı 9 Haziran 2011 tarihinde saat 07:05 sularında "Ağız Hijyeni,Çene Cerrahisi,Çocuk Diş,Diş Çekimi,Diş Eti Hastalıkları,Diş Hastaneleri,Diş Teli,Dolgular,Genel Sağlık,İmplant,Kanal Tedavisi,Porselen,Protezler" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 18 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. gülümser dedi ki:

   ben yalnışmı anladım gerçekten özele sevkedilebiliyormuyuz eğer öyle ise çok iyi olur heleki iyi bir diş hekimi olursa lütfen beni yönlendirin

  2. Adiana dedi ki:

   There’s a terrific amunot of knowledge in this article!

  3. Veanna dedi ki:

   AKAIK you’ve got the aenwsr in one!

  4. ahmet bal dedi ki:

   özele sevk diye birşey yok daha bugun hastanedeydim bende sordum sadece kanal tedavisi ve dolgu için sevk veriyorlar anlayacagınız daha çok sürünecegiz

  5. müzeyyen dedi ki:

   ben iki tane dişimi çektirdim onların yerine vidalı dişlerimi yaptırmayı düşünüyorum ama ssk kanın ne kadar karşılayacagını bilmiyorum bana yardımcı olursan sevinirim.

  6. aziz dedi ki:

   her şehirde anlaşması olsun veya olmasın kanal tedavisi icin (cocuk diş) özele sevk edilebilirmi??????? acil BARTIN.

  7. mehmet koyuncu dedi ki:

   benim komple üst dişlerim protez ben vidalı protez yaptırmak istiyorum sgk bunu kabul ediyormu ediyorsa yüzde kaçını öderim mail ile bildirirseniz memmun olurum

  8. melehat dedi ki:

   benim hiç dişim yok protez yaptırmak istemiyorum çünkü takamıyorum implant yaptırmak istiyorum devlet ne kadarını karşılıyor beni yönlendirir misiniz

  9. SEVDA dedi ki:

   merhaba melehat hanımın sorusunun cevabını almak istiyordum.Teşşekkür ederim.

  10. nebahat bilir dedi ki:

   merhaba bu doğru olabilirmi yoksa benmi yalnış anladım diyerek defalara okudum benimde implanta ihtiyacım var gerçekten sigortalı olanlarda yaptırabilecekmi?herhangi bi ödeme varmı?varsa nekdar?ve nezaman yürürlükte olcak?bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler….

  11. mustafa dedi ki:

   merhaba inşallah bu kanun gelirde bunca geliri yetersiz insan implant yaptırır o günü bende bekliyorum

  12. necdet dedi ki:

   alt çeneme iki implant köprü yaptırıcam fiyatı üstüyle birlikte ne kadardır.ne kadarını sgk karşılıyo alman malı imlant fiyatı

  13. ALİ dedi ki:

   10 DENE DISIN CURUK GAC PARAYA YAPARSIZ PAZARLIK PAYI VARMI

  14. ALİ dedi ki:

   dıslerımı yapana bı dene tohlı verecem

  15. gülcem dedi ki:

   ataşehir diş hastanesinde diş doktoruna gittim diş eti rahatsızlığım olduğunu söyleyip beni gönderdi ben bir ay oldu her gün periodontolojiden randevu almak için uğraşıyorum fakat alamıyorum telofonla hiç vermiyorlar internete sevkediyorlar fakat randevu alamıyorum acil gitmem lazım yoksa bütün dişlerimi kaybedicem bana yardımcı olurmusunuz..

  16. fatma ülkü balibaşa dedi ki:

   periontolji tedavim için çapa tıp fakültesi diş polikliniğinde bir doçente gitmemi önerdiler.ssk emeklisiyim.

  17. yasemin güler dedi ki:

   ben capa diş hastanesinde tedavi görücem.dişlerim üzerinde kanal dolgu cekim ve diş teli uygulaması yapılcak sgk ne kadar karsılar ben ne kadar öderim..

  18. Üsküdar 34 Haber dedi ki:

   SGK’lıya Diş Müjdesi gelsin artık ya.

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML