Şu anda "Protezler" Kategorisindeki yazıları görüntülemektesiniz.

Diş Protezlerin Temizliği Nasıl Yapılır?

6 sene önce tarafından yazılmıştır.

Takıp-çıkarılır (damak olarak adlandırılan) protezlerin temizlenmesi su içerisine konan bu konuda özel olarak üretilmiş efervesan tabletler vasıtasıyla olabilmektedir. Bu tip protezler yumuşak bir diş fırçası ya da protez fırçaları ile de temizlenebilir.

Sert fırçalar ve diğer temizlik malzemelerinin kullanılmas devam için tiklayiniz...

Hükümet Ağız ve diş sağlığı ile ilgili yeni bir adım attı… Artık diş tedavinizi özel hastanelerde de olabileceksiniz. Çünkü artık özelde tedaviyi de SGK karşılayacak…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel ağız ve diş sağlığı
 merkezleri ile anlaşma yoluna gidiyor. Böylece sağlık sigortalılar özel diş hekimlerinde devam için tiklayiniz...

Sgk’lıya Diş Müjdesi

8 sene önce tarafından yazılmıştır.

Danıştay 10. Dairesi, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, serbest diş hekimliklerine veya kurumla sözleşmesi olmayan sağlık kuruluşlarına sevk edilebilmeleri için, önceki düzenlemelerde öngörülen 30, 45 ve 90 gün olan tedavi bekleme sürelerini iki katına çıkaran ve sevk için sağlık kurulu raporu şartı getiren genelgenin yürütmesini durdurdu.
Devamını Oku

Protez Diş Bakımı

9 sene önce tarafından yazılmıştır.

Yapılan protezlerinizde doğal dişleriniz gibi tartarlardan ve plaklardan temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizliği yapmak ağız kokosunu ve kalıcı sararmayı engellemektedir. Protezlerinizin tüm yüzeyini piyasada satılan çeşitli protez fırçası ve protez macunuyla günde en az 1 kez fırçalayabilirsiniz.
Devamını Oku

Protez Diş Fiyatları Nelerdir?

9 sene önce tarafından yazılmıştır.

Protez dendiğinde akla ilk gelen kaplama dişlerdir. Ancak bunların yanı sıra estetik metalsiz dişler, kancalı metal protezler, implant protezler, damak protezleri gibi diğer protez çeşitleride bulunmaktadır.
Devamını Oku

Protezlerde Yetersizlik

9 sene önce tarafından yazılmıştır.

İstirahat halinde tutucu olmasına rağmen, fonkisyonlar sırasında tutuculuğun kaybolmasıi protezde stabilitenin yetersizliğinin bir ifadesidir. Protezin teslimi sırasında ilk kontrol şöyle yapılacaktır.

Ağız açık iken sağ ve sol azıların üzerine parmakla bastığımızda protezin hareket ettiğini hissediyorsak, bunun iki nedeni olabilir; ya dişlerle iletilen kuvvetler alveol kretlerinin dışına yöneliktir ki bu durumda sorumlu dişlerin montajını yenilemek, eksenlerini alveol kretleri doğrultusunda yöneltmek ve belki yerlerini değiştirmek gerekebilir. Veya, destek mukoza dokusunda homojen olmayan bir rezilyens durumu, stabilitenin bu şekilde kaybolmasına neden olmaktadır.
Devamını Oku

Protez Sonrası Sorunlar ve Çözümler

9 sene önce tarafından yazılmıştır.

Protezle gerçekleştirilen bir pratik tedavi, bir yabancı cisim olarak, hiç kuşkusuz organik ve ruhsal yönden değişik şartları oluşturacak ve yine bir takım organik ve ruhsal tepkilere neden olacaktır. Bu tepkilerin hızı, şiddeti ve belirtileri, yine değişik faktörlere bağlı olarak değer kazanır.
Devamını Oku

Protezlerin Başarısında Ruhsal Sorunlar

9 sene önce tarafından yazılmıştır.

Hekim tekik bilgilerden ne kadar zengin olursa olsun, protez isterse hiç kusursuz, en ideal şekliyle yapılmış olsun, eğer hekim ve hastanın ruhsal davranışları arasında bir çelişme, bir çatışma varsa, başarının sonucundan şüphe etmek gerekir. Bugün, gelişmiş metod ve maddelerin ortaya koyduğu teknik imkanlar sayesinde, teknik bakımından başarıya olaşamıyacak bir protez vak’ası hemen hemen düşünülemez. Buna karşılık bazı hastalardaki ruhsal davranışlar ve hekim-hasta ilişkilerindeki aksaklıklar yüzünden klinikte tedavi sırasında hekimin işi güçleşebilir ve sonunda bütün emekler ziyan olabilir.
Devamını Oku

Protezlerde Medikal Tedavi

9 sene önce tarafından yazılmıştır.

Protezlerde sağlıklı ve dirençli bir destek hazırlayabilmek için, ölçü almadan önce bazen bir medikal tedavinin uygulanması da zorunlu olabilecekdir. Diş çekimlerinden sonra kalsiyum ve protein metobolizması bozukluklarını düzeltmek ve çekim yerlerinin daha düzgün ve çabuk iyileşmesini sağlamak için hastaya anabolizanların ve kalsiyum gibi preparatların verilmesi yarar sağlar. Tablet, efervesan veya ampul şeklinde verilebilecek kalsiyum, kemik metobolizmasına kan dolaşımına, ağrılı ve alerjik vakalara yararlı olur.
Devamını Oku

Rezorpsiyona Yol Açan Hastalıklar

9 sene önce tarafından yazılmıştır.

Tam protezler altında kemik kitlesinin hızla azalmasını, kemikteki patolojik bi durum olarak kabul etmeliyiz. Bu patolojinin, çene ve alveol kemiklerinde ortaya çıkardığı güçlüklerin sorumluluğu, genellikle sadece dişhekimlerini ilgilendirmiştir. Bu Hastalıkların teşhis ve tedavisinde olanakarın nerede sınırlandığını bilmek, başarının ilk adımı olacaktır. Ancak bundan sonra hastanın sağlığıve protezin devamlılığı için öngörülmesi gereken işlemlerin ne olabileceğine ve icabında hangi uzman hekimle işbirlii yapılacağına karar verebilecektir.
Devamını Oku

Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
DMCA.com Protection Status
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML