Protezlerin Başarısında Ruhsal Sorunlar

Emrah KARA tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Hekim tekik bilgilerden ne kadar zengin olursa olsun, protez isterse hiç kusursuz, en ideal şekliyle yapılmış olsun, eğer hekim ve hastanın ruhsal davranışları arasında bir çelişme, bir çatışma varsa, başarının sonucundan şüphe etmek gerekir. Bugün, gelişmiş metod ve maddelerin ortaya koyduğu teknik imkanlar sayesinde, teknik bakımından başarıya olaşamıyacak bir protez vak’ası hemen hemen düşünülemez. Buna karşılık bazı hastalardaki ruhsal davranışlar ve hekim-hasta ilişkilerindeki aksaklıklar yüzünden klinikte tedavi sırasında hekimin işi güçleşebilir ve sonunda bütün emekler ziyan olabilir.


Dişsizliğe geçiş devresi, hayatın ciddi bir dönemidir. Genellikle kadın ve erkeklerin bir ruhi bunalım içinde olmalarının makul karşılanması icabeden bir devreye rastlar. Böyle bir devirde tam protez yaptıracak hasta ile karşılaşan hekimin önsezisi ve psikolojik bilgisi, hastanın ruh yapısını, karakterini, kişiliğini anlamaya yeterli olmalıdır.


Protez öncesi tıbbi tedavinin en önemli bir yönüde, hemen hemen her vakada düşünülmesi gereken psikoterapi’dir. Çok defa basit bir ruhsal hazırlama yeter. Buna rağmen çok kere de bu konuda büyük güçlüklerle karşılaşır. Hastanın davranışlarına göre, eğer gerekirse küçük dozlarda devamlı verilecek trankilizanlar hatırı sayılır faydalar sağlar.


9 sene önce yazılmıştır.
"Protezlerin Başarısında Ruhsal Sorunlar" bu yazı 10 Mayıs 2010 tarihinde saat 23:14 sularında "Protezler" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
 • GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML