Protez

Emrah KARA tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Dişhekimliğinin protez dalında, dişsiz hastaya yapılacak protetik tedavinin uzun süre faydalı olması istenir. Fakat bütün çabalara rağmen bu istek her zaman gerçekleştirilemez. Başlangıçta kusursuz ve bütün fonksiyonlar için yeterli olan bir tam protez, bazı şartlarda devamlı hizmet edebildiği halde bazen, birkaç yolda hatta bikaç ay gibi çok kısa bir sürede fonksiyonunu kaybetmektedir.


Bu değişim, protezin kendi bünyesinde değil, onun dayandığı destek dokularda olur. Kaide plâğı ile destek yüzeyi arasındaki uygunluğun kaybolması sadece protezin tutuculuğunu bozmakla kalmaz, ileri derecede çeneler arası mesafeyi ve alt çene ekleminide etkileyerek sentrik kapanış ve artikülasyona ait fizyolojik düzenin de yıkılmasına neden olur. Bu şekildeki bir protezi hasta artık rahattıkla kullanamaz. Kullanılmaya gayret ederse, durumu daha da ağırlaştıran belirtiler beklenebilir.

Tam protezlerin yapımındaki gelişimi gözden geçirirsek, başlangıçta harcanan çabalar, hemen hemen sadece protezlerde, tutuculuğun temini amacı güdüyordu. Bir süre sonra fonksiyonel sorunlar ön plana geçti. Bu konudaki araştırmaların sağladığı geniş teknik olanaklarından sonra yakın tarihlerde çalışmalar, estetik görünüş üzerinde yoğunlaştı. Günümüzde ise, bir yabancı cisim olarak protezlerin hastada yarattığı duygusal uyuşmazkığın kaldırılması tüm rahatlığın sağlanması için geniş araştırmalarla geliştirilecek malzeme ve metodların getireceği sonuçlardan sonra çalışmaların ağırlık merkezi, tam protezlerde rezorpsiyon sorununun önlenmesine yönelecektir.


9 sene önce yazılmıştır.
"Protez" bu yazı 10 Mayıs 2010 tarihinde saat 13:27 sularında "Protezler" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 1 Yorum Yazılmıştır
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. leyla dedi ki:

   kople bir takma diş ne kadar eder. bilen varmı

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML