Parmak Emmek Nasıl Bırakılır Tedavisi Nedir ?

Emrah KARA tarafından 28 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır.
Parmak emme alışkanlığı, normalde çocuklarda piskolojik yada patolojik etken olmaksızın 3 ila 4 yaşlarına kadar geçen sürede görülen olgudur. Bebeklerin birçoğu başparmaklarını emerler. Zararı görünmeyen bu davranış bebeklerin hemen hemen hepsinde görülen önde gelen nedeni, yeni doğmuş olan bebeklerin parmak emmeye henüz anne karnında, (ulerus) öğrendikleri bilindik bir evredir. Bebeklerin doğuştan sahip oldukları en kuvvetli reflekslerin başında emme refleksi gelir. Yeni doğmuş bebeklerin, bilek yada parmaklarında meydana gelen kabarcıklar bunun sonucudur.


Annelerin çoğu bebeklerin parmak emmesinin sebebi açıktan geldiğini düşünürler. Oysa bu emme %50den %90 lara varanb yüksek oranlarda beslenmeye bağlı olmayan bir davranış olarak görünür.1 yaşındaki çocukların hemen hemen hepsi parmaklarını emer. 9 aydan itibaren bebeklerde parmak emme ve uyku arasında yakın bir ilişki kurduğu, uykusu gelmeye başlayan bebeklerde farkında olmadan parmağını ağzına götürdüğü görülür. Bebeklerde parmak emmekten vazgeçirme maksadıyla yapılan çabalar, üç yaşına kadar çocuklar tarafından dirençle karşılanır. Bazı bebeklerde dişlerinin yeni çıkıyor olması, bazılarında ise sıkılma yada utanma belirtisi olarak parmaklarını emdikleri görünmektedir.

Genelde 18 ayını dolduran bebeklerde sıkıla görülen parmak emme 4 yaşına kadar bu alışkanlıklığın kaybolması beklenir. Araştırmalar sonucu en geç 5 yada 6 yaşında sona ermesi sonucu parmak emmenin zararının olmadığı, fakat devam etmesi halinde dişlerde deformasyona neden olabileceği kanıtlanmıştır. Alt ıslatmalarda görüldüğü gibi parmak emme alışkanlığıda piskolojik sorun olarak gelişebilir.
Annne Babalar parmaklarını emen çocuklarını çene kemikleri ve dişlerinin üzerindeki olmusuzlukları düşündükçe endişeye kabılabiliyorlar. Parmak emme sonucu çocuklarda üst ve alt dişlerin geri ittiği doğrulanmaktadır. Parmak emmenin dişlerde ne kadar etki bıraktığı, pamrmağın emilme süreci ve önemliside parmağın ağızdaki durma emme şeklinde bağlanır. Süt dişlerde Oluşmaya başlayan bu değişiklik 5,6 yaşlardan sonra tekrar çıkan asıl dişleri etkilemediği araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Emme olayı yeni doğmuş bebeklerde çok daha serttir. Bu alışkanlık bir buçuk sene normal olarak 2 yaşın sonlarında sona erer. Parmak emme, Emzik emme alışkanlıkları devam ederse yeni gelişmekte olan kemik ve kas yapılarının üzerine baskı uygulayarak dişlerde yer değişkliliğine neden olabilir. Bu durumlarda üst kısımdaki üst ön dişler öne, ön alt dişler ise geriye doğru eğilir ve alt ve üst ön dişler arasında aralıklar meydana gelir. Alışkanlık bırakıldığı taktirde bu açıklık kapanır. Fakat 3 ila 5 yaşından sonra kalıcılık artmaya başlar. Bebeklerde parmak emme alışlanlıkları gece uyduklarında dahi devam ederse daha etkili olmaktadır. Bunun sonucunda üst çenede darlık ( V şeklinde bir çene kavsi) meydana gelmektedir.


8 sene önce yazılmıştır.
"Parmak Emmek Nasıl Bırakılır Tedavisi Nedir ?" bu yazı 28 Ağustos 2011 tarihinde saat 08:21 sularında "Genel Sağlık" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 1 Yorum Yazılmıştır
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Ayşenur dedi ki:

   benim çocuğumda parmak emiyor bırakmıyor yaa!!!

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML