Kırık Diş Tedavisi ve Kaplaması Nasıl Yapılır ?

Emrah KARA tarafından 14 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır.
Diş kırılma olayı yaşandıktan sonra en az yarım saat içinde diş hekimine gidilmelidir. Eğer kırılan dişte kanama var ise steril gazlı bez ile kırılan bölgeye tampon basınç uygulayınız. Kanama buna rağmen durmadıysa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kırılan parçalar korunmalıdır. Bu parçalar kırık diş tedavisi ve kaplaması için yardımcı bir unsur olabilmektedir.


Diş kırılmaları, dişlerin yerinden oynamasına yada dişlerin tamamen kopmasına, ağız içi yaralanmalara beyin sarsıntılarına neden olabilmektedir. Bu olaylar genellikle devamlı ikili mücadele olan spor dallarında görülmektedir. Özellikle küçük yaşta bu sporları yapan çocuklarda diş kırılmaları için ağız koruyucuları (mounth guard)‘lar kullanılmalıdır.


Dişin kırılmasından sonra diş kırılma şiddetine göre yer değiştirebilir. Bu durumda parmaklarınız yardımıyla diş eski yerine getirilmeye çalışılmalıdır. Ancak diş kendi yuvasına yerleştirilirken kesinlikle bi zorlama yapmayınız. Yarım saat içinde diş hekimine başvurmalısınız. Kırılan parça mutlaka bulunmalıdır. Kırık diş parçasını kesinlikle kök kısmından tutmayınız. Dokulara dahada çok hasar verebilirisiniz. Eğer kök kısmı fazla hasar görür ise dişin tekrar yuvaya oturması oldukça güçtür. Kırık parçanın üzerinde bulunan yabancı maddeler su yardımıyla temizlenmelidir.

Kırık diş parçasının temizlenmesi esnasında kesinlikle bir ovalama ve fırça yardımı almayınız. İlk önce yapmanız gereken dişin yuvasına iyice oturmasıdır. Eğer diş yuvasına sabitlenirse üzerine temiz bir bez koyarak sabit kalmasını sağlamalısınız. Bu süre zarfı içinde derhal diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimine gidene kadar kırık diş parçası su veya sütün içerisinde diş hekimine götürülmelidir.


8 sene önce yazılmıştır.
"Kırık Diş Tedavisi ve Kaplaması Nasıl Yapılır ?" bu yazı 14 Kasım 2010 tarihinde saat 22:58 sularında "Diş Çekimi" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 4 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. hasret dedi ki:

   benm bir dişim küçük yaşta kırıldı .4 – 5 yıl kadar var. bunun yeniden üzerine kaplama yapılıp eskisi gibi olabilir mi

  2. bora dedi ki:

   öndeki dişim kırık nasıl yaptırıcaz

  3. Arif dedi ki:

   dişim kırıldı porselen yaptırıcam sizce ne yaptırmam gerek

  4. burak dedi ki:

   benim öndeki dişim kırıldı oda yarısından yere düstüm kırıldı yarın hastaneye gitcem

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML