İmplant Yapılamayan Durumlar Nelerdir?

Emrah KARA tarafından 27 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır.
İmplantlar neredeyse dişsiz, tüm diş eksikliği olan hastalara uygulanabilir. Ancak unutmamak gerekir ki implant başarısı kemik miktarı ile bire bir ilişkilidir. Kemik olmayan bölgeye implant uygulaması çok zorlaşır. Diş çekimini takiben kısa sürede kemikte erime çok hızlı olmaktadır. Bu sebeple implant uygulamasına dişin çekimini takiben en kısa sürede başlanmalıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi bu şekilde kemik fonksiyona girdiğinden erime de azaltılmış olur.

Ancak sigara alışkanlığı, kontrol altında olmayan şeker hastalığı gibi bazı olumsuz faktörler implant uygulaması öncesi iyi değerlendirilmelidir. Bir paketin üzerinde sigara içen bir kişide başarısızlık oranı içmeyenlere göre %10 daha fazla olduğu bildirilmiştir.Kontrol altında olan şeker hastalığı (diabettes mellitus) implant uygulaması için bir engel değildir. Ancak değerleri sürekli yükselen, diyetine dikkat etmeyen ve ilaçlarını düzenli kullanmayan kişilerde enfeksiyon riski yüksek olduğundan implantlar da risk altında olacaktır. Bir diğer önemli konuda ağız bakımıdır. Ağız bakımına özen göstermeyen kişilerde doğal diş kayıpları nasıl daha fazla ve erken olmaktaysa, implant kaybı da söz konusu olabilmektedir.

İmplantlar günümüz teknolojisinde doğal dişleri en iyi taklit eden bir tedavi uygulamasıdır. Buradaki benzerlik, implantları doğal diş gibi değerlendirmemize daha yardımcı olacaktır. İmplantların da doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçaları ve diş iplikleri ile temizlenmesine ihtiyaç vardır. Aksi takdirde doğal dişlerdeki benzer olmsuzluklar, dişeti iltihapları ve sonucunda da implant kayıpları söz kunusu olabilmektedir. İmplant uygulamadan önce hastanın genel sağlık durumununda değerlendirilmesi gerekir. Kullandığı ilaçlar, sistemik hastalıkları ve diş sıkma – gıcırdatma gibi bazı kötü alışkanlıklar değerlendirilmelidir.

Kemik yetersizliğinde neler yapılabilir?
İmplant ancak kemik olan yere uygulanır” cümlesinden yola çıkarak kemik yetersizliği söz konusu olan durumlarda bazı cerrahi işlemler sonrası implant konulabilir. Bunlardan greft-membran uygulaması, sinüs tabanının yukarı kaldırılması (sinüs lifting) gibi işlemler sayılabilir.


6 sene önce yazılmıştır.
"İmplant Yapılamayan Durumlar Nelerdir?" bu yazı 27 Temmuz 2013 tarihinde saat 13:08 sularında "İmplant" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 1 Yorum Yazılmıştır
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Tanfer Klinik dedi ki:

   Aşırı kemik erimesi olan ve implant yapılamayan olgular artık damak protezi kullanmaya mahkum değil. “İleri…

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML