İmplant Uygulaması Kimlere Uygulanır? Kaç Çeşit İmplant Uygulaması Vardır?

Emrah KARA tarafından 15 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır.
Diş implantlarının tek bir diş eksikliğinden, tüm dişlerini kaybetmiş kişilere kadar geniş bir tedavi yelpazesi vardır. Örneğin bir tek dişini kaybetmiş bir kişide boşluğa bir implant yerleştirerek eksikliğin yanındaki sağlam dişlere dokunmadan eksiklik ortadan kaldırılabilir. İmplant uygulamadan yapılacak klasik tedavide boşluğun etrafındaki dişler küçültülüp destek alınmak zorundadır.

Aynı zamanda tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda da kemiğin hacmine bağlı olarak sabit köprü veya ağız içinde oynamayan hareketli protezler yapılabilir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki her hastaya sabit diş yapılamayabilir. Yapılabilirliğine karar verirken birçok parametreyi değerlendirmek gerekir. Ancak sonuçta hekimin uygun gördüğü tedavi planlamasına geçilmelidir. Bu şekilde daha estetik ve kullanışlı bir proteze sahip olunur.

Bir diğer uygulamada arka dişlerini kaybetmiş ve bölümlü protez kullanması gereken hastalarda da arka bölgedeki eksik dişlerin yerine implant yerleştirerek sabit köprü protezleri yapılabilir. Bu şekilde bir çok kişinin istemediği hasta tarafından takıp çıkarılan hareketli protezden kurtulmuş olunur. Tüm klasik protezlerin alternatifi olarak implant destekli protez uygulamaları yapılabilmektedir.

Örnekler:
Tek diş eksikliğİ

Klasik uygulama: Boşluğun iki yanındaki dişler kesilerek ufaltılır ve 3 üyeli köprü yapılır.
İmplant ile: Boşluğa bir implant yerleştirilir ve yandaki dişlere dokunmadan implant‘ın üzerine tek bir kuron yapılır.

Arka dişlerde eksiklik olduğunda
Klasik uygulama: Takıp çıkarılır bir bölümlü protez yapılır.
İmplantlar ile: Birkaç implant ile sabit köprü yapılır.

Tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda
Klasik uygulama: Takıp çıkarılan total protez yapılır.
İmplantlar ile: İmplantlar ile tutuculuğu kuvvetlendirilmiş total protez veya implantlar üzerine sabit köprü protezi yapılır.
Amaç her tür tedavide öncelikle sabit köprü uygulamak olmalıdır. Şartların elvermediği durumlarda diğer seçenekler izlenmelidir.


6 sene önce yazılmıştır.
"İmplant Uygulaması Kimlere Uygulanır? Kaç Çeşit İmplant Uygulaması Vardır?" bu yazı 15 Temmuz 2013 tarihinde saat 11:22 sularında "İmplant" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
 • GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML