Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Emrah KARA tarafından 23 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Güneşin mor ötesi ışınlarına gereğinden fazla maruz kalmak, kızarmış hassas ve şişmiş bir cilt yaratır. Ciltte ayrıca su kabarcıklarıda oluşabilir. Güneş ve sıcakta uzun süre kalmaktan kaynaklanan daha ciddi durumlarda ise yüksek ateş, mide bulantısı veya hezayan hali görülebilir.


Güneş yanığının belirtileri, güneşte uzun süre kaldıktan birkaç saat sonrasına kadar ortaya çıkmaz. Ama yanmış bir cildin acı veren ve dokununca ısı çıkartan niteliği hemen belli olur. Şişme ve kızarıklık cildin iltihaplanmasından kaynaklanır. Güneş yanığının etkisi, diğer herhangi bir yanık gibi olmakla birlikte daha yavaş seyreder.


Hafif vakalarda yanlız kızarıklık ve yanık cilde dokununca acı duygusu oluşur. Daha ağır vakalarda ise şişme, su kabarcıkları, şiddetli acı ve genel bir hasta olma duygusu yaşanır.
Güneş Yanığına Önlem Alma

Birçok deri hastallıkları uzmanı güneşe fazla çıkmasına taraftar değildir. Tekrarlanan güneş yanıkları birikim yaparak deri hücresine zarar verdiği gibi, mor ötesi ışınlara sürekli maruz kalmak da uzun süreli yan etkiler yaratabilir. Bu etkiler arasında deride renk değişmeleri, aktinik kertasis ve deri kanseri sayılabilir.

Ayrıca güneşte uzun süreli kalmak cildin erken yaşlanmasına ve buruşmalara neden olur. Güneş yanığını önlemek ve cildinizi korumak için gerğinden fazla güneş ışınına maruz kalmamamanızı öneririz.


9 sene önce yazılmıştır.
"Güneş Yanığı Nasıl Geçer?" bu yazı 23 Mayıs 2010 tarihinde saat 14:26 sularında "Genel Sağlık" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 2 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. naz kara dedi ki:

   aman allahım o nasl yanık öyle yüreğimin başı bişti valla ayyyyyyyyyyyyy

  2. merve dedi ki:

   bende beyaz tenliyim ve tenim çok hassas 25 yaşndayım ama bebeklerin kullandıkları faktörden güneş koruycuları kullanmak zorunda kalıyorum….güneş yanığının acısı başka bişy hiçbir acıya ağrıya benzemiyor beyaz tenli olduğum için başıma çok geldi her ne kadar korunsamda mutlaka normalin üzerinde acım sızım oluyor…ama denize girmekdende asla vazgeçemiyorum…….

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML