Gülüş Tasarımı İçin Kriterler Nelerdir?

Emrah KARA tarafından 31 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır.
Gülüş tasarımı yaparken birden çok kriter göz önünde bulundurulur. Bunları sıralayacak olursak;

Dişlerdeki Gölgeler

Genelde Dişlerde tek olarak sıralanır. Doğal bir diş saf beyaz olmaz. Dişin şeffaflığı ve rengi bölgelere göre değişiklik gösterir. Bir dişin gövdesini 3 bölgede inceleyecek olursak; Boyun bölgesi olan bölge en beyaz ve parlak gülüşlerde bile sarımsı bir rengi vardır. Orta bölgede boyun bölgesine oranla daha sarımsı bir renge sahiptir. Kesici kısım ise değişen tonlarda şeffaf ve hafif gri bir renge sahiptir.

Yatay Hizalama

Doğal ve estetik bir gülümsemede genelde, göz bebeklerinden gelen hatla dişlerin ortasından geçen hat paralellik gösterir.
Diş Oranı

Ön dişlerin genişliklerinin yüksekliklerine oranları altın orana mutlaka uymalıdır. Buna göre 0.618/1 = 0.618 bu da 1 in phi sayısına bölümünden bulunan sonuca eşittir. Dişin görünür boyu, her zaman genişlikten büyük olmak zorundadır.

Simetri

Ön dişlerdeki boyut bozuklukları ve şekil bozuklukları kolay farkedilebildiğinden simetri çok önemli bir olgudur. Bu sebeple yüz hatlarının elden geldiğince simetrinin sağlanması gülüşe dahada bir çekicilik katar.
Altın Oranlar

Dişlerin görünür yerlerindeki üst kesici dişlerin yükseklikleri ve genişlikleri sırasıyla, yüzün genişlik ve yüksekliğinin 1/16’sı olmalıdır. Doğadaki bazı şekiller arasında phi (φ=1.618…) sayısı olarak bilinen oran vardır. Estetik ve doğal bir gülümseme için dişlerde bu kurala uymak zorundadır.
Gülüş Hattı

Ön kesici dişlerin uçlarının birleşecek şekilde çizilen eğri alt dudağın eğriliği ile aynı olmak zorundadır. Bu çizgiler arasındaki uyum ne kadar iyi olursa kişi o kadar genç ve çekici bir gülüşe sahip olacaktır.

Diş Hattı

Gülümsediğinizde görünen dişeti hattı, üst dudak çizgisine paralel olmalıdır. Dişeti hattı, tıpkı güzel bir tabloyu çevreleyen çerçeve gibidir. Gülüşünüze anlam katar.
Embraşurlar

Embraşur diye adlandırılan alanlar, dişlerin uçları arasındaki doğal ve üçgenimsi boşluklardır. Estetik ve ideal bir gülüş için, embraşurların boyutları ön dişlerden arka dişlere doğru artmalıdır.
Gülüş Genişliği

Estetik bir gülüş için gülümseme hattı içinde arkadaki dişlerinde belli oranlarda görünmesi sağlanmalıdır. Bu sağlanmazsa ağız köşelerindeki karanlık alanlar hoş bir görüntü oluşturmaz.


8 sene önce yazılmıştır.
"Gülüş Tasarımı İçin Kriterler Nelerdir?" bu yazı 31 Temmuz 2011 tarihinde saat 13:31 sularında "Estetik Diş Hekimliği" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 1 Yorum Yazılmıştır
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. sedagüleryüz dedi ki:

   ii günler ben gülüş estetiği fiyatlarını sorcaktımda ne kdrdan başlıyo fiyat aralığı ne kdr?? tşkrler

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML