Dolgu Çeşitleri

Emrah KARA tarafından 16 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Geçici Dolgular

Diş hekiminiz dişin iyileşmesini gözlemlemek için bir süre beklemek isteyebilir. Derin çürüğünüz dental tedaviye ihtiyaç varsa geçici dolgular kullanılabilir. Geçici dolgu ile diş hassasiyetini azattığı görülür. Geçici dolgu ile birlikte dişteki hassasiyet azalmaktadır. Çünkü geçici dolgu dişteki bakterileri azaltmaktadır.


Geçici dolguların içeriklerinde genellikle öjenol denilen madde vardır. Geçici dolgular 1 yada 2 ay arasında düşer. Ağzınızda geçici bir dolgu varsa devamlı dolgu ile değiştirilmelidir. Değişmediği taktirde dişiniz infekte olabilir.

Düşen Dolgular

Çeşitli nedenlerden dolayı dolgular düşmektedir. Geniş bir dolgu üzerinde sert bir çiğneme yaptığınız takdirde kırılabilir. Dolguyu yaparken dolgu ile diş arasına tükürük girmemesi çok önemlidir. Çünkü tükürük dolgu maddesinin dişe tutmasını engellemektedir. Dolgunun dişe tutunmadığı takdirde dolgu düşer.

Çatlamış dolgular

Kısa ve uzun süreli dolgularda çatlama ve kırlma olabilir. Dolgu yapılan diş yüzeyinden yüksekte yapılırsa kırılmalar olabilir. Çatlaklar ısırma yada çiğneme kuvvetleri ilede oluşmaktadır. Dolguların üzerlerinde küçük kırıklar ve çatlakarın tamir edilmesi mümkündür.

Sızdıran Dolgular

Dolgunun yan yüzeyleri dişe uyumlu değilse sızma yapabilir. Bu sebeple tükürük dolgu ile dişin arasına girip çürük renklenme, ve hassasiyete neden olabilir. Uzun süre ağızda duran dolgularda sızma yapabilir bunlarında yenilenmesi gerekir.

Diş Sıkma ve Gıcırdatma

Diş sıkma ve gıcırdatma dolguların kullanım süresini kısaltmaktadır. Nedeni dolgular karşılayabilecekleri ve tartabilecekleri kuvvetten çok fazlasına maruz kalırlar daha sonra dişlerde hassasiyet oluşmaktadır. Diş sıkma ve gıcırdatma küçük çatlaklara neden olmaktadır.


9 sene önce yazılmıştır.
"Dolgu Çeşitleri" bu yazı 16 Mayıs 2010 tarihinde saat 17:56 sularında "Dolgular" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 8 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Ferrari dedi ki:

   hangi dolgu çeşidi daha uzun ömürlüdür

  2. Ekrem dedi ki:

   dolgu çeşitlerinden ziyade dolguyu nasıl kullandığınız önemlidir. siz dolgunun üzerinde fındık kırmaya çalışırsanz o dolgu dayanamayabilri

  3. nurşen dedi ki:

   ben resmideki gibi metal dolgu yaptırdım mutlluyum şu anda bi şikayetim yok

  4. özge dedi ki:

   bende yaptırdım dolgu ama ağrı yapıyor nedense bişiy yerken yaaa nedn

  5. burak dedi ki:

   Tabiki gümüş renkli olan dolgu daha uzun ömürlüdür.Fakat onunda görüntüsü kötü çürük dursun daha iyi 🙂

  6. Furkan Emre dedi ki:

   Geçici dolgu süresi en fazla ne kadardır. 13 yaşımda geçici dolgu yapmıştı doktor, 18 yaşında kanal tedavisi olacaksın demişti, 17 yaşındayım dolgu halen duruyor ??

  7. ismail dedi ki:

   sağlık güvencesi olmayan bağkur maduru yum diş hastanesinde dolgu yaptırabilimiyim fiyatı nedir?

  8. damla ıraz dedi ki:

   ya dolgu yaptırsak ağrı oluyormu bide fiyatlar ne kadar porselen dolgunun

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML