Diş Plağı Nedir ve Nasıl Oluşur ?

Emrah KARA tarafından 25 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Plaklar dişler düzenli temizlenmediğinde dişler üzerinde oluşan bakteri topluluklarıdır. Bunların bir araya gelerek dişe tutunmaları 24 saat alır ve diş fırçalama, diş ipi ve benzeri yöntemlerle sürekli ağızdan uzak tutulmalıdır.


Bir kez oluştukları zaman karbonhidratlı yemek kaynaklarını asite çevirerek diş minesini çürütürler. Bu çürükleri önlemek için özellikle fluorid içeren bir diş macunuyla düzenli olarak her yazımızda belirttiğim gibi günde 2 defa fırçalamanız veya diş ipiyle temizlemeniz gerekmektedir.


Çocukların diş plağının ne olduğunu tam anlayamayabilecek olmalarından dolayı, ebeveynleri çocuklara uygun bir dille açıklama yapmalıdırlar. Örnek verecek olursak çocuklara diş plaklarının içinde şeker böceklerinin yaşadıkları söylenebilir.

Diş plaklarınızın ağzınızda var olduğunu anlayabilmek için dilinizi dişlerinizin üzerinde gezdiriniz eğer kayganlık hissetmiyorsanız sizdede diş plağı var demektir. Plaklar ağzınızda çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Sağlıklı diş etleri asla kanamazlar. Plaklar özellikle diş etleri ile dişlerin birleştiği yerlede ve dişler arasında oluşur. Bu bölgeler ulaşılması zor bölgelerdir. Plaklar kesinlikle suyla temizlenemezler. Sizde sağlıklı bir ağız ve diş istiyorsanız günlük ağız bakımınızı ihmal etmeyiniz.


9 sene önce yazılmıştır.
"Diş Plağı Nedir ve Nasıl Oluşur ?" bu yazı 25 Mayıs 2010 tarihinde saat 23:43 sularında "Ağız Hijyeni" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 1 Yorum Yazılmıştır
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Gönül dedi ki:

   herşeyin başı özellklede yüz cevresindeki hassasiyet göz önünde bulundurulursa temizlik çok önemli……

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML