Diş Hekimi Korkusu

Emrah KARA tarafından 16 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır.
DİŞHEKİMİ KORKUSU (DENTAFOBİ)

Bazı kişiler için diş hekimine gitmek büyük bir korkudur.Bunu sebebi geçmişte yaşadıkları veya izledikleri kötü tecrübelere dayanır.

İğne korkusu

İğne korkusunun temelinde iğneye ve acıya karşı duyulan bir korku vardır.

Gelişen teknoloji hastaların ağrı duymaması için bir çok alternatif sunmaktadır

Günümüzde hastalar pek ağrı ile karşılaşmamaktadır. Örneğin teknolojinin gelişmesiyle diş hekimliğinde anestezi amacıyla kullanılan iğnelerin uçları bir milimetreden daha az çapları olacak şekilde (0.35-0.40 mm) yapılmaktadır.Fakat iğnenin capının cok ince olması hastaya iğnenin acısını bile hissettirilmektedir.Ancak yinede korkusu olan hastalar için iğne yapılmadan önce sprey şeklindeki yüzeysel anestezistlerd kullanılarak iğnenin hiç hissedilmemesi sağlanabilir.

Ağrısız bir tedavinin ilk şartı

Agrısız tedavinin ilk şartı anestezidir.Bu nedenle iğneden korkan kişiler gerçekte çok az hissedecekleri veya hiç hissetmeyecekleri bir işlemden – yani anesteziden kaçmak hastaya daha fazla acı yaşattırabilir.

Çocukların diş hekimine alıştırılmaları için

Genellikle çocuklarınızı diş hekimine tanıştırmak amacıyla götürülmesi tavsiye edilir.Hatta bu tanışmalar onların yaş günleri özel günlerine denk getirilebilir veya çok sevdiği bir yere gitmeden önce eğlence maksadıyla diş hekimine gidebilirler. Çocuklara mümkün oldukça ağrısız bir şekilde müdahale yapılması gerekir.Böylece çocukların diş hekimi ile olan ilk deneyiminde çocuklar agrısız ve korkusuz bir gün geçirirler. Unutulmaması gereken bir diğer kural ise çocukların canının yanıp yanmadığını bilmeleri.


4 sene önce yazılmıştır.
"Diş Hekimi Korkusu" bu yazı 16 Eylül 2015 tarihinde saat 12:55 sularında "Genel Sağlık" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
 • GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML