Diş Fırçalama Tekniği

Emrah KARA tarafından 17 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Düzenli diş fırçalama günde en az 2 kere olmalıdır. Sabah kahvaltıdan sonra akşam yatmadan önce dişler fırçalanmalıdır. Alt ve üst çeneler birbirinden ayrı olarak fırçalanmalıdır. Diş fırçalamada fırça diş etinden dişe doğru kullanılmalıdır.


Diş fırçası ağızdaki bütün dişleri dolaşmalı ve fırçalanmayan hiç bir diş yüzey kalmamalıdır. Dilin pütürlü bir yapısı olduğundan bir çok bakteriyi barındırmaktadır. Bu bakteriler ağız kokusuna neden olmaktadır.Diş fırçalanmaya başlanmadan önce fırça ıslatılmamamlıdır. Kullanılan diş macununun büyüklüğüde nohut tanesi büyüklüğünde olmalıdır. Bütün diş yüzeyleri fırçalandığında iki dakika sürenizi alacaktır. Doğru teknikle, düzenli diş fırçalamak ağız ve diş sağlığı açısından çok önemlidir. Fırça dişlere 45 derecelik bir açıyla yaklaştırılmalı ve dişler üzerinde ileri geri hareketleriyle fırçalayınız. Dişlerin arkaları özellikle ön dişler olduğunda fırça dik tutulmalıdır. Dişler sadece yanlış teknikle bile fırçaladığınızda bile ağız sağlığınıza büyük zararlar verebilirsiniz.

Diş etleride iyi fırçalanmalıdır. Diş etlerinizde kanama olsa bile fırçalamaya devam ediniz. Çünkü diş etlerini besleyen damarlar dolgunlaşmıştır. Bu damarlarıda açmak gerekmektedir. Bu şekilde damarlar iyileşir ve diş etlerinizde hastalıklardan korunur ve sağlıklı olur.


9 sene önce yazılmıştır.
"Diş Fırçalama Tekniği" bu yazı 17 Mayıs 2010 tarihinde saat 12:49 sularında "Ağız Hijyeni" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 6 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Ali dedi ki:

   Tamamen doğru bit yazı milletimiz diş fırçalamayı yanlış öğreniyor yuvarlak çizerek fırçalanması gerekmelidir.

  2. Betül dedi ki:

   Dİşimi fırçalarken biraz fazla bastırınca diş etlerimde kan geliyor hemen zararı varmıdır.

  3. pınar dedi ki:

   dişlerimi fırçalıyorum ancak hala sarı ya napıcam ben

  4. ümit dedi ki:

   dişlerimi fırçalıyorum düzenli ancak hep sarı hep sarı npıyım ben bi söyleyin hele

  5. LimoNN dedi ki:

   Şekilde herşey mevcut yuvarlak çizicez işte

  6. Alice dedi ki:

   Bakın ben her gün düzenli olarak en az 2 kere, 2dk. fırçalıyorum, dişlerimin önünü, arkasını, yanını vs. Fakat ne yaparsam yapayım hiç bir şekilde beyazlamıyor, bu yüzden hep alay konusu oluyorum, ne düzgün bir şekilde gülebiliyorum ne de konuşurken ağzımı fazla açabiliyorum, bunun için doktora gittim, yaşım 18’den küçük olduğu için beyazlatmadı, evde yapabileceğim bir şey var mı, karbonat ve limon karışımı haricinde ?

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML