Diş Çıkarma

Emrah KARA tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Çocuklarda diş çıkarma zamanları çok değişkendir. Doğduğu anda 1 yada 2 dişi olan bebeklere nadirde olsa rastlanmıştır. Öte yandan, 1 yaşında henüz hiçbir dişi çıkmamış çocuklarda vardır. Dolayısıyla burada verilen zamanlama yanlızca genel bir gelişmeyi gösterir. Ancak, dişlerin belli bir sıra içinde çıkması önemlidir. Yoksa, erken yada geç diş çıkarmak çocuğun gelişiminde endişe verici değildir.


Süt dişlerinin teker teker düşmesiyle yerine yeni ve asıl dişleri çıkmaya başlar. Ancak bu gelişim içinde azı dişleri birer istisna oluşturur. Asıl azı dişleri, süt dişi değildir. Bunlar süt dişlerinin arkasındaki boşluklarda 6-7 yaş arasında ilk kez çıkar. İkinci azının hemen arkasında, çok erken çıkan dişi çoğu anne babalar süt dişi sanarak yanılabilir. Sonra ön kesici dişler çıkar, asıl dişlerin düzgün çıkması için ilk dişlerin erken dökülmesi yada çekilmesi gerekir. Köpek dişleri ve azıların dökülme sırası her çocuğa göre değişim göstermektedir.


9 sene önce yazılmıştır.
"Diş Çıkarma" bu yazı 7 Mayıs 2010 tarihinde saat 00:33 sularında "Çocuk Diş,Seçtiklerimiz" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 5 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Mustafa dedi ki:

   çocuğum 1 yaşına geldi hala dişleri çıkmadı sebebi ne olabilir

  2. Ayşe dedi ki:

   çocuğum 10 aylık dişleri çıktı sürekli bir şeyler kemirmek istiyor neler yapmalıyım

  3. derya dedi ki:

   benim oğlum çok kötü diğr arkadaşlarını ısırıyor napıtım dişleri yeni yeni çıktı ve morartıyor diğer çocukların kollarını

  4. eda dedi ki:

   kızım 7 yaşında azı diş çıkarıyo normalmi acaba

  5. berkay dedi ki:

   ben diş cektirmek ıstıyorum

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML