Diş Çekimi Öncesi ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Emrah KARA tarafından 16 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Tedavi edilse bile kurtarılamayacak olan dişlerin ağızdan çekilmesidir.
Çekim Öncesinde Uyulması Gerekenler

– Herhangi bir Kronik rahatsızlığını buluyorsa (tansiyon,şeker, kalp) tedaviye başlanmadan önce dişhekiminize bildiriniz.


Hastalıklarla ilgili veya değil herhangi bir ilaç kullanıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz
Hekimin çekimden önce verdiği ilaçları mümkün olduğunca düzenli kullanınız. Eğer aklınıza takılan birşeyler kaldıysa dişhekiminizi aramaktan çekinmeyiniz
Diş çekimi öncesinde dişlerinizi mutlaka düzenli fırçalayınız.
Çekim sırasında hiçbir ağrı ve sancı hissetmezsiniz. Ancak çalışma ortamındaki sesler ve hekimin çekim yaparken size uygulayacağı baskı sizi heyecanlandırmasın sakin olunuz.

Çekim Sonrasında Yapılması Gerekenler

Çekim bittikten sonra ağzınızı sürekli çalkalamayınız. 2 saat boyunca yiyecek içecek tüketmeyiniz.
Hekim önerirse eğer çekilen tarafa soğuk tampon uygulayınız.
Ağzınıza konulan gazlı bezi yarım saat ısırırı vaziyette tutunuz. Çekim sonrasında sık sık tükürmeyiniz. Çekilen yerde yara ile oynamayınız.
– Sıcak yiyecek ve içecekler tüketmeyiniz. Soğuk ve ılık yiyecek ve içecekler tercih ediniz. Güneş altında fazla durmayınız. Dişlerinizi düzenli fırçalayınız çekilen bölgeyi yavaş dokunuşla fırçalayınız.
Çekimden sonra ağzınızda kanamalar olabilir. Bu kan tükürüğünüzle karıştığında size çok kanıyor gibi görünür. Telaş yapmayınız ve çok kanama olduğunu anlarsanız dişhekiminize başvurunuz.
– En az 4-5 gün sigara içmeyiniz. Sigaranın içindeki maddeler yaranın iyileşme sürecini yavaşatır.
– Havuz deniz vb. gibi yerlerde bulunmayınız.
– Eğer suratınızda şişlik ağrılar dayanılmaz bir biçimde olursa derhal dişhekiminize başvurunuz.


9 sene önce yazılmıştır.
"Diş Çekimi Öncesi ve Sonrasında Yapılması Gerekenler" bu yazı 16 Mayıs 2010 tarihinde saat 00:18 sularında "Diş Çekimi" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 17 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. kamil dedi ki:

   dişlerimde şiddetli ağrı vardı doktora gittim ve bi alttan bi üstten olmak üzere 2 adet dişimi çekti ve şu anda yemek yemekte bile zorluk çekiyorum neden olabilir.

  2. Asım dedi ki:

   Kamil bey diş hekimleri 2 dii aynı anda çekmemesi gerekir bunu yapan diş hekimimi eminmisiniz

  3. gökhan dedi ki:

   diş çektirdikten sonra sigara içtim hemen içmez olaydım çok kötü yaptı yarayı

  4. sibel dedi ki:

   dişimi çektirdim yüzüm şişti ve morardı ağrılarım arttı ne yapabilirim

  5. Emrah Kara dedi ki:

   Sibel Hanım yapacak tek şey beklemek kesinlikle hiç bir söylenileni kulağınızı asmayın ve kesinlikle diş hekiminize görününüz. Ayrıyetten dişiniz çekildikten sonra şiştiyse Çekilen dişte apse (İltihap) olabilir. Sizde bilirsinizki Apseli dişler çekilemez. Ben diş hekiminize başvurmanızı öneririm

  6. affan yurddaş dedi ki:

   özellikle tatlı yediğim zamanlarda yirmi yaş dişim ağrıyor ve ağrı kesici ağrımı azaltmıyor en az 2-3 tane alırsam o zaman ağrı ancak kesliyor.

  7. police dedi ki:

   slmlar.iki keredir diş çektirmeye gidiyorum çekilmeden eve dönüyorum.antibiyotikte kullandım ama hala uyuşmuyor.genel anesteziyle diş çekilmezmi çeken yer varmı yardımcı olun ltf..

  8. özlem dedi ki:

   dün bir alt ve bir üst çeneden olmak üzere 2 adet yirmi yaş dişi çektirdim, 2.dişin çekilmesi kararını doktor bana bıraktı, ilk çekilen diş üst çene dişi olduğundan çok rahat çekildi, bu rahatlığa aldanarak alt çene dişiminde çekilmesini istedim.Çekim üst çeneye göre biraz daha uzun ve sancılı oldu ama dayanılmayacak bir ağrı değil, ancak anestezinin etkisi geçtiğinden beri ağrıdan kurtulamadım (ağrı kesici almama rağmen), yaşamış biri olarak çok gerekli değilse 2 yirmi yaş dişini aynı anda çektirmeyin.Sağlıklı günler.

  9. aslı dedi ki:

   ben cuma günü biri sadece kökü olmak suretiyle yanyana 2 dişimi aynı anda çektirdim dr 2 si aynı anda çekilmez diye uyarmadı bende bilmiyordum çekilmeyeceğini şuan 2 gün geçti aradan ve ben dişimi keşke çektirmeseydim durumlarındayım acayip bir sancı var araya hafta sonu girdi belki geçer dedim tekrar gitmedim dr a sözde ramazanda sıkıntı vermesin diye çektirdim ama daha beter oldu şimdi bu doktorun beni uyarması gerekmezmiydi 2 dişi aynı anda çekmenin sonucunda oluşacak sıkıntıları söylemesi gerekmezmiydi :((

  10. ali dedi ki:

   merhaba saat 17:00 gibi diş çektirdim gerçi diş sayılmaz kökleri aldırdım.aslında ağrı yaptığı için ben sadece kontrol amaçlı gitmiştim fakat o koltuğa oturmaz olaydım.! 2 tane altlı üstlü kök kalmıştı çekilmesi lazım dedi doktor ben de dedim hangisi ikiside ağrı yapanilir dedi ben de 2.çek dedim 3 adet morfin iğne yaptı hala dişimde morfinin etkisi geçmedi hemde çok fena ağrıyo ben de şaşırdım hem 2 dişi birden çekti hem de bana iltahaplanmış gibi gelmişti umarım bişe olmaz bana.

  11. yunus_emre dedi ki:

   bende dün saat 21.30 sularında diş çektirdim ve canım acayip sıgara ıstıyo ıçsem ne olur cvp

  12. kübra dedi ki:

   4 gün önce yanlış yerde çıkan dişimi çektirdim bayağı bir zor çekim oldu ve cenem çok hırpalandı 5 tane uyuşturmak için anestezi yapıldı 4 gün oldu ve hala alt cenem dudağım uyusuk sizce normalmi bu durum cevap bekliyorum.

  13. leylaa dedi ki:

   nekadar bartıyosunuz yaa 😀 saatle önce tek seanta 4 diş 1 de kanal tedavi yaptırdım.ilacın etkiside geçti ama aman aan bir agrı yok sizin abartılarınız bence o:D yemekte yiyorum yavaş yavaş.sigarada içiyorum umrım bişey olmaz:D buarada korkunuz varsa sedasyon ile yaptırın süper bişey tavsiye ederim korkanlar için..

  14. leylaa dedi ki:

   siz 2 dişe dayanamazsanız ben nasıl dayandım 4 diş çekimine acaba:D yazık banaaaa:))))

  15. nursen dedi ki:

   Ben 4 gün önce dişimi çektirdim gittiğim doktor çene cerrahı değildi.Yirmilik dişim iltihaplanma yapmıştı gidince direk iltihaplı dişimi çekti.Neye uğradığımı şaşırdım 4 gün geçti ama alt dudağım hala uyuşuk sizce bu normal mi ?

  16. Fatma dedi ki:

   iki hafta önce diş çektirdim. Zaten eldiven bile giymemesinden şüphelendiğim ilk kez gittiğim bir muayenehane idi. Sigara içtiğimi söylediğim halde hiç uyarmadı içme diye. Antibiyotiğe de gerek yok dedi. Ilk günler iyiydi ama sonradan ağrılar fazlalaştı geceleri diş gözüme Başıma vuruyordu başka bir doktora gittim iltihaplanmış yara yerini kesip temizledi dört Dikiş Attı ilk gün sigara içme dedi dayandım üç gün iyiydi dördüncü gün yine başladı bugün yeniden gittim tekrar temizledi henüz dikişler alınmadı antibiyotik ve gargaraya başladım damağım Şiş ve şu an ağzımda bir kuyu var üst sol uçta … Artık yoruldum ve iyileşmek istiyorum. Uyumak iş yapmak istiyorum. Herkese acil şifalar dilerim. Bugün doktora ötanazi istiyorum dedim diş ağrısıyla yaşamak çok çok kötü Allah herkese şifa versin

  17. Ahmet dedi ki:

   Yarin 20 lik disimi oycaklar yani dis yamuk cikmis dis etimi kescekler hocam sigara ictim sikinti olur mu

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML