Diastema Tedavisi ve Kaplama Fiyatları Nelerdir ?

Emrah KARA tarafından 15 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır.
Genellikle üst ön dişler arasındaki boşluklara diastema adı verilmektedir. Dişleri arasında boşluk bulunan kişiler estetik ve doğallık kaygısıyla diş hekimlerine başvururlar ve aradaki boşlukların kapanmasını istemektedirler. Diastema tedavisi ve kaplaması ortodontik tedavi uygulanarakta tedavi edilebilir.

Dişleri arasında boşluk bulunan kişilerin bir kısmı konuşurken çeşitli sıkıntı ve zorluklar yaşayabilmektedirler. Bu boşluklardan ses gelebileceği gibi dilin dişler arasına girerek rahatsızlık verecek sesler gelebilir. Dilin sürekli boşluğa gelmesi zamanla dişlerin arasının açılmasına neden olur ve giderek rahatsızlık verici bir hal alır.


Diastemanın çeşitli sebepleri vardır. Ön kesici dişlerin yanında bulunan yan kesici dişler normalden küçük ise diastema oluşmaktadır. Ön dişler üstünde ve arasında bulunan diş eti bağ dokusu olması gerekenden geniş ve uzun ise yine diastemaya sebebiyet verebilir. Bazende arka azı dişlerinin bölgesinde kalıcı dişleri hiç oluşmamış kişilerde ön dişler geri hareket ederler ve aralarında boşluklar oluşabilir.

İlk olarak diş hekimi yan kesici dişleri bonding, veneer, kron yöntemiyle normal boyutuna getirir. Ön dişler arasındaki boşluklar çok aşırı değil ise kompozit dolgular ve laminate yöntemi ile çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Bu yöntemler sayesinde dişler arasındaki boyut farkları ortadan kalkacaktır. İkinci olarak ise diş eti dokusunun çok sert ve kalın olması durumunda diş eti dokusu alınır. Frenektomi uygulanmadan hiç bir tedavi yönteminde iyi bir sonuç alınmaz.

Üçüncü olarak ise diastema vakalarında ise ortodontik tedavi, implant, veya köprü yöntemiyle giderilmeye çalışılmakdır. Ortodontik tedavi sonucunda yan kesici dişler normal yerlerine getirilirler. Diastema tedavisine başlamadan önce mutlaka bir ortodontist ile karar verilmelidir. Yüz yapısı, diş gelişimi ve yaş diastema tedavisi için çok önemlidir.


8 sene önce yazılmıştır.
"Diastema Tedavisi ve Kaplama Fiyatları Nelerdir ?" bu yazı 15 Kasım 2010 tarihinde saat 21:31 sularında "Diş Çekimi" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 2 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. colon cleansing dedi ki:

   Useful blog website, keep me personally through searching it, I am seriously interested to find out another recommendation of it.

  2. yasin süpçeler dedi ki:

   diastema adını verdiğiniz durum bendede bulunmaktadır çek rahatsız edici durum, ortodonti doktoru ile görüştüm tedavisi olduğunu söyledi fakat zamanla tekrar açılacağını içten zikron kaplama yapılması gerektiğini söyledi. açıkçası doktorun maliyeti yükseltmek için bu tür bir yol denediğini düşünüyorum bu yüzden tedaviden vazgeçtim siz ne önrirsiniz ? ön diş aralığı 3mm.

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML