Bebek Diş Sorunları

Emrah KARA tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır.
Dişlerin diş etlerini yararak çıkması, çoğu bebek için kolayca geçiştirilen bir dönemdir. Başlıca belirtileri tükrük salgısının artması ve nesneleri çiğneyebilmek için dayanılmaz bir istektir. Bununla beraber kimi çocuklar için bu süreç rahatsızlıkla, huzursuzlukla acılarla doludur. Bebeğiniz daha önce hiç yapmadığı gibi baş parmağını ağzına sokar, alt çene ve üst çenedeki diş etlerine sürter ve geçici vir süre iştahını kaybeder.

Eğer bebeğinizin ateşi yada ishali varsa, bunun nedeninin diş çıkarmak olduğunu sanmayın. Gerçekte diş çıkarmak genellikle ateş, ishal, uyku probremleri, havale, bronşit yada bez pişiği gibi problemlere neden olmaz. Bu tür probremlerin tedavisi için başka yöntemler deneyin.Eğer bebeğiniz bu rahatsızlıklardan muzdarip ise yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

1- Eğer bebeğiniz izin verirse diş etlerine birkaç dakika elinizle ya da bir parça buz ile masaj yapınız. Bununla beraber, bazı çocuklar rahatsızlıklarını ortadan kaldırma çabası ile isteyerek yada istemeyerek parmaklarınızı ısıracaktır.
2- Soğuk bir diş çıkarma halkası bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca çocuğa biraz buz, yada bir parça donmuş muz gibi birşey vererek çiğnemesini sağlayabiliriz. Bununla beraber soğuk bir diş halkasını asla bebeğin ağzında bırakmayınız boğulmasına yol açabilir.
3- Diş çıkarma ağrısını azaltmak için piyasaya sürülmüş losyon yada merhemleri kullanmayınız. Bunlar gereksizliklerinin yanı sıra boğazı fece uğratan ve bebeğin boğulmasına neden olabilecek benzocaine gibi maddeler içerebilir. Bu tür ürünlerin çoğunun keskin bir tadı vardır ve çocuğunuz bunları reddebilir.
4- Eğer bebek rahatsız ise birkaç gün süre ile acetaminophen kullanılabilir.


9 sene önce yazılmıştır.
"Bebek Diş Sorunları" bu yazı 6 Mayıs 2010 tarihinde saat 19:09 sularında "Çocuk Diş" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 7 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Ali dedi ki:

   çocuğuma diş halkası aldım ama onu kullanmıyor koltukların üstlerinde dişleriyle delikler açıyor ne önerebilirsiniz.

  2. Samet dedi ki:

   çocuğumun diş için herhangi bir aşı olması gerekirmi

  3. sibel dedi ki:

   çocuğum 15 aylık oldu dişleri çıktı fakat ince gibi dişleri sanki böyle çürük gibi yardımcı olabilecek varmı

  4. osman dedi ki:

   bebeğimin dişleri çıktı ancak yamukluk var gibi ufacık bebekte olurmu ?

  5. ferda dedi ki:

   benimde çocuğumun dişleri çıkı ve normal ancak dikkat ediyorum kaşınınca eline ne bulduysa ağzına götürüp ısırmaya çalışıyor

  6. murat dedi ki:

   benim 13 aylık kız çocuğum var.fakat alt ön dişlerinin ikisinde kahverengi leke var ve sanki uetişkin insanlardaki gibi çürük diş kokusuda mevcut. acaba çocuğumun dişleri çürüdümü. bu durumda ne yapmalıyım. bana yardımcı olurmusunuz.teşekkürler.

  7. merve dedi ki:

   randevu nasıl alınır yardımcı olabilirmisiniz şimdiden tesekkürler……

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML