Ağız Yaraları ve Tedavisi

Emrah KARA tarafından 30 Ekim 2010 tarihinde yazılmıştır.
Ağız yaraları yemek yemeye, konuşmaya engel olacak kadar şiddetli olabilirler. Sağlıklı insanlarda dahi görülüp tekrarlaması mümkündür. Ağızda en sık oluşan ağız yaraları aft ve uçuklardır. Bu iki yara şekil ve yapı olarak birbirine çok benzerlik göstermektedirler. Ancak bu yaraların tedavileri ayrı olduğundan ayırt edilmesi önemli bir olgudur.

AFT


Aft denilen yara çeşidi daha çok dilde, dudakların iç kısmında, yanakların iç kısmında, yumuşak damarlarda görülen boyutları 3-6 mm boyutunda olan yara çeşididir. Genellikle çok şiddetli ağrı yaparlar. İyileşme süreleri 5-10 gün arası sürebilir.

Aft Yarasının Nedenleri

Yapılan araştırmalarda neden olduğu hakkında bi bulgu yoktur. Ancak asitli yiyecekler, tahriş edebilecek yiyecekler vb. sebeplerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Sayıları tek yada daha fazla olabilmektedir. Nedeni virüs, mikrop, bakteri olmadığı için başkasına bulaşma ihtimali yoktur.
Aft Yarasının Tedavisi

Yemek yemede ve konuşmada güçlük gibi nedenler yüzünden tedavi uygulanır. Dış etkilerden ve enfeksiyondan korunmasına dikkat edilmelidir. Doktor yada hekimlere danışarak eczanelerden temin edebileceğiniz krem ve benzeri ilaçlarda kullanabilirsiniz. Kesin bir tedavisi hala bulunamamıştır.

UÇUK


Genellikle alt ve üst dudakta deriyle birleşen yerlerde çıkmaktadırlar. Ağız içi yaralarda diş etinde ve sert damaktada görülebilmektedir. Genellikle uçuk ağrılı ve sancılıdır. Uçuk çıktığında küçük küçük kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar zamanla patlar ve kabuklaşır. İyileşme süresi ise 5-10 gün arasındadır.
Uçuk Nedenleri

Uçuklar herpes simpleks virüsünün hareketlenmesiyle oluşmaktadır. Bu virüs daha çnce uçuk çıkarmış bir kişide sessizce bekler. Ardından güneş ışığına aşırı mağruz kalma, hormon değişiklikleri, fiziki yorgunluk, travma, ateş, stres gibi olgular ortaya çıktığında aktif hale gelmektedir.
Uçuk Tedavisi

Rahatsızlıklara göre uygulanır. Uçuk tedavisinde Uçuk çıkmadan önce merhemler kullanılabilir. Uçuğun ikinci bi defa tekrarlamaması için uçuk üzerindeki kabuğun kaldırılmaması iyidir. Ağrı şiddetliyse ilaçlar ve ağrı kesici spreyler kullanılabilir.


8 sene önce yazılmıştır.
"Ağız Yaraları ve Tedavisi" bu yazı 30 Ekim 2010 tarihinde saat 23:08 sularında "Ağız Hijyeni,Seçtiklerimiz" kategorisinde yayınlanmış olup "Emrah KARA" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçlar kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 2 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. çiğdem dedi ki:

   addison ve sjörgen hastasıyım dişlerim çürüyor,eriyor ve kırılıyor ..nasıl tedavi olabilirim..

  2. ASLI SARI dedi ki:

   MERHABA BENDEDE SENELERDİR AFTLAR CIKIYOR.HER AY SUREKLI OLARAK ÇIKIYO BIR CIKMADA 7-8 TANE CIKIYOR.ÇOK DOKTARA GITTIM AMA SONUC BULANADIM CESITLI ILAÇLAR VE KREMLER KULLANDIM.ÇOK ACI CEKELIYORUM.BU KONUDA BANA NE GIBI YARDIMCI OLABILIRSINIZ

  GoogleBu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  *

  Diş Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Diş Hastaneleri
  DMCA.com Protection Status
  Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | Diş Hastaneleri | Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi | RSS | XML